Netbis s.r.o., Železničné modelárstvo

Železničné modelárstvo

Patinovanie

Železnice sú v skutočnom svete dosť “špinavé”, často nie je čas sa o vozne a lokomotívy dostatočne starať. Chodia síce do dielní na opravy a kontroly, ale nový lak nedostávajú tak často, ako by si zaslúžili. Na vlaky vplýva počasie, ročné obdobia, dážď, sneh, silné slnko a mnoho iného. Bežné modely v predaji sú však postavené a vyzerajú ako nové. Modelári často chcú realizovať svoje koľajiská podľa skutočnosti, teda pravdepodobnosť, že všetky vlakové súpravy majú vyzerať ako nové je veľmi malá, až nulová.

Preto sme si pripravili pre Vás službu patinovania Vašich železničných modelov, či už továrenských, alebo Vami postavených. 

Všetky stavby, prestavby a patinovanie sú dočasne pozastavené.
Ďakujem za pochopenie

Prevádzková ľahká patina

Ľahká patina je v podstate mierne vyblednutie farby od slnka, slabé nánosy špiny a prachu, prípadne potečený olej na ložiskách a podobne. Hodí sa na všetky typy železničných modelov

Stredná patina

Pod strednou patinou rozumieme vyblednutie farby od slnka, nánosy špiny a prachu, mierne zahrdzavené miesta, odlupujúcu farbu, prípadne potečený olej na ložiskách a podobne. Hodí sa na všetky typy lokomotív, nákladné vozne a niektoré osobné vozne.

Ťažká/silná patina

Ťažká, alebo aj silná patina znamená vyblednutie farby od slnka, nánosy špiny a prachu, zahrdzavené miesta, odlupujúcu farbu, potečený olej na ložiskách a podobne. Znázorňuje vozy a lokomotívy na konci životnosti alebo tesne pred veľkou generálnou opravou, stále však v službe. Hodí sa na väčšinu lokomotív, hlavne parné, staré nákladné vozne a niektoré osobné vozne. 

Vrak

Ide o najvyšší stupeň patiny, v podstate vozne a lokomotívy nevyhovujúce prevádzke, odstavené na vedľajšej koľaji, čakajúce a určené na “zošrotovanie”, prípadne po požiari a podobne. Hodí sa na akýkoľvek typ lokomotívy alebo vozňa, napríklad pokiaľ máte nepojazdný model a nechcete ho len tak schovať do krabičky. Takto si nájde miesto na koľajisku na odstavnej koľaji.

Muzeálna "leštenka"

Železničné správy, múzeá a občianske organizácie často renovujú vozne alebo lokomotívy a prevádzkujú takzvané historické jazdy. Preto je možné urobiť aj opačnú patinu – doslova novo-zreštaurovanú “leštenku”. Hodí sa na akékoľvek staré typy lokomotív a osobných vozňov, ako aj na niektoré nákladné vozne.

Môže obsahovať aj veľmi jemnú miernu patinu – podľa požiadaviek

Samozrejme máme pre Vás aj nejaké tie zľavy.

Pri patine viac ako 5 modelov v rámci jednej objednávky dostanete od nás 20% zľavu. 

Pri objednávke nad 100€ máte poštovné od nás zadarmo.

Postup pri objednávke​

Po objednaní vyhotovenia patiny cez formulár, emailom alebo telefonicky Vám zašleme email s kalkuláciou celkovej ceny za objednané služby, vrátane zľavy, pokiaľ máte na ňu nárok. Objednávka sa stáva platnou a záväznou až po úplnej dohode o rozsahu služby, cene, spôsobe dodania a platby, ako aj dobe potrebnej na vyhotovenie Vašej patiny. Doba dodania služby sa môže líšiť v závislosti od množstva objednávok, pri veľkej vyťaženosti sa objednávky vyhotovujú podľa poradia, v akom prišli. 

Následne obdržíte ďalší email, ktorý bude obsahovať pokyny a adresu, kam máte model/y zaslať. Modely je samozrejme potrebné dobre zabaliť, najlepšie do originál krabičky (pokiaľ ju máte k dispozícii) a bublinkovej fólie. Vyžadujeme poistenie zásielky. Súčasťou emailu bude aj elektronická zálohová faktúra na 50% celkovej ceny služby

Po obdržaní zásielky a úhrady zálohovej faktúry od Vás začíname s prácou na patine Vašich modelov. Po dokončení Vás informujeme o ukončení prác a bude Vám vystavená faktúra, samozrejme s odrátaním uhradenej zálohovej faktúry. Vaše modely budú ku Vám odoslané hotové až po úplnom uhradení celkovej ceny za službu. Modely posielame zabalené do bublinkovej fólie a s poistením zásielky. 

Dôležité

Patinu robíme pomocou pigmentov, olejových a akrylových farieb, washov a akrylových lakov, nepoužívame žiadne agresívne prípravky, ktoré poškodia model. Používame štetce a airbrush. Pri patinovaní nepoužívame vatové tyčinky, handričky ani nič podobné na stieranie alebo roztieranie, chránime tým detaily modelov. Modely pri patinovaní nerozoberáme. Modely s vlastným pohonom testujeme na funkčnosť pred patinou aj po patine. Preto je dôležité nás informovať, či ide o analógové alebo digitálne modely.

Odporúčame si patinu dobre premyslieť, je to trvalá úprava modelu a nie je ľahko odstrániteľná. Jediná možnosť patinu odstrániť je prestavba/prestriekanie modelu s novou potlačou/popismi. V prípade, že máte k dispozícii fotografie reálneho vozu a chcete dostať Váš model do podobného stavu, môžete nám zaslať fotografie zaslať. Tak získate patinovaný model podľa Vašej predstavy.

Náš prístup ku Vám a Vašim modelom je plne korektný a seriózny, preto aj my vyžadujeme korektný a seriózny prístup k nám a našej práci. Našim cieľom nie je niekoho poškodiť, našim cieľom je Vaša spokojnosť.

Za poškodenie modelu počas prepravy NEZODPOVEDÁME!!! Vyžadujeme poistenie zásielky, zásielky od Vás, ktoré nebudú poistené NEPREBERIEME. My taktiež posielame výhradne iba poistené zásielky

Tešíme sa

Ako prvý na Slovensku (aspoň myslím, nevidel som to zatiaľ u nikoho u nás) pracujeme a vyvíjame techniky patinovania aj podľa požadovaného ročného obdobia. To znamená, že ak modelár robí napríklad zimné koľajisko, a chce tomu prispôsobiť patinou aj vlakové súpravy, tak patina jeho modelov bude môcť byť prispôsobená. Medzi patinou v rôznych ročných obdobiach síce nie sú veľké rozdiely, ale nejaké tam sú. Tešíme sa však, že už čoskoro budeme môcť ponúknuť niečo viac. 

Všetky stavby, prestavby a patinovanie sú dočasne pozastavené.
Ďakujem za pochopenie

Presný počet modelov, typy modelov a stupne patiny budú dohodnuté emailom alebo telefonicky.